Порядок запровадження воєнного стану
Порядок запровадження воєнного стану
Пропозицію про введення воєнного стану подає Рада Національної безпеки і оборони. Президент України — Верховний Головнокомандувач — підписує відповідний Указ, який затверджує Верховна Рада України.
Що таке воєнний стан
Воєнний стан — це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
За яких умов запроваджують воєнний стан
Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», його запроваджують: у разі збройної агресії, загрози нападу, небезпеки державній незалежності, її територіальній цілісності.
За воєнного стану відповідним державним органам, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування надаються повноваження, необхідні для відведення загрози, відсічі збройної агресії та гарантування національної безпеки.
Як вводять воєнний стан
Після пропозиції Ради Національної безпеки і оборони про запровадження воєнного стану в Україні або на окремих її територіях Глава держави підписує Указ, в якому вказує:
· межі території, де запроваджується воєнний стан;
· строк, упродовж якого діятиме цей особливий режим;
· завдання для військового командування та органів влади;
· називає, які права та свободи громадян обмежуються.
Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України, підлягає негайному оголошенню через засоби масової інформації або оприлюдненню в інший спосіб.
Що являє собою обмеження громадянських конституційних прав
У зв’язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 — 34, 38, 39, 41 — 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб у межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування:
· посилити охорону стратегічних об’єктів;
· запровадити комендантську годину;
· заборонити акції та масові зібрання;
· ввести особливий режим в’їзду та виїзду, обмежити свободу пересування громадян та транспортних засобів;
· ввести заборону або обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання;
· перевіряти документи, оглядати речі, багаж, вантаж та навіть приватне майно;
· заборонити діяльність певних партій чи громадських об’єднань, які ведуть роботу проти України;
· ввести трудову повинність чи обов’язкові суспільно корисні роботи;
· використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності;
· здійснювати примусове відчуження приватного майна;
· ввести заборону торгівлі певними товарами.
Що заборонено законодавством на час дії воєнного стану
Під час воєнного стану неможливо припинити повноваження Президента України, Верховної Ради, уряду, омбудсмена, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування.
Також не можна вносити зміни до Конституції України та проводити вибори, всеукраїнські та місцеві референдуми, а також проведення страйків, масових зібрань та акцій.